Gdy wystąpiła konieczność wymiany łożysk podpierających bęben kierunkowy w przenośniku obsługującym statki w porcie przeładunkowym rudy żelaza w Australii, firma NSK zaprojektowała rozwiązanie wykorzystujące łożyska baryłkowe, które nie tylko zostały wykonane z zastrzeżonego stopu wytrzymałej stali HTF, ale również posiadały odłączaną uszczelkę nitrylową. Rozwiązanie to wydłużyło żywotność, co przełożyło się na znaczne ograniczenie kosztów przestojów.
Producenci w całej Europie borykają się z ekonomicznym wyzwaniem w postaci rosnących rachunków za energię, co zmusza ich do przejmowania tych kosztów na siebie bądź przenoszenia ich na swoich klientów. Żadne z tych rozwiązań nie jest szczególnie pożądaną opcją. W rezultacie nadszedł obecnie idealny moment dla firm, aby obniżyć koszty eksploatacji dzięki prawidłowo wyosiowanym maszynom i energooszczędnym rozwiązaniom łożyskowym NSK.
Firma NSK pracuje nad wspieraniem społeczeństwa poprzez rozwój nowej technologii robotów usługowych, w tym urządzeń robotycznych ułatwiających przenoszenie pacjentów w placówkach medycznych. W październiku 2021 r. firma dołączyła do japońskiej inicjatywy rządowej mającej na celu wdrożenie w szpitalach technologii robotycznej, pomocnej w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się Covid-19. Firma NSK pracuje aktualnie nad dalszym rozwojem technologii robotycznych poprzez wymianę doświadczeń z personelem medycznym służącym na pierwszej linii ochrony zdrowia.
Włoski producent maszyn do obróbki szkła korzysta z wdrożenia prowadnic liniowych serii NH firmy NSK. Prowadnice liniowe NH30 (w wersji ze stali nierdzewnej), obecnie wykorzystywane w pionowej wiertarko-frezarce do obróbki płaskich produktów szklanych, pokonują szereg wyzwań, aby zapewnić optymalną wydajność użytkownikom końcowym.
Oddział NSK Europe został podwójnie uhonorowany w ramach prestiżowego programu nagród Toyota Motor Europe (TME), otrzymując Certificate of Recognition (w kategorii Dostawcy) oraz Superior Performance Award (w kategorii Jakość). TME zazwyczaj wręcza nagrody podczas dorocznego spotkania biznesowego w Brukseli w obecności kilkuset kluczowych przedstawicieli z branży. Ponieważ jednak pandemia nadal stanowi problem, firma zorganizowała wirtualną prezentację na żywo.
Uważa się, że silniki stosowane w maszynach odpowiadają za 40-50 % globalnego zużycia energii elektrycznej, co czyni te niezbędne w przemyśle urządzenia kluczowym celem w zakresie redukcji strat energii. Mając to na uwadze, producenci wprowadzają na rynek coraz więcej silników przemysłowych, które mogą zaoferować lepszą wydajność energetyczną. Najnowsze silniki inwerterowe również przyczyniają się do mniejszego zużycia energii, ponieważ dostosowują swoją prędkość obrotową do warunków pracy. Ponadto rośnie zapotrzebowanie na serwosilniki nowej generacji, które zazwyczaj znajdują zastosowanie w robotach przemysłowych ze względu na fakt, że mogą zmieniać kierunek obrotów w celu dokładnego pozycjonowania. Wszystkie te trzy typy silników (o wysokiej sprawności, inwerterowe i serwonapędy) wykorzystują jeden wspólny element, który pomaga zmaksymalizować wydajność i zminimalizować zużycie energii - są nim łożyska.
Ze względu na trudne warunki środowiska pracy maszyny i osprzęt do produkcji stali wymagają wysoce niezawodnych łożysk o długiej żywotności, które nie będą ulegać przedwczesnym uszkodzeniom. Mając to na uwadze, firma NSK opracowała nowe łożyska oferujące znaczną wartość dodaną dla klientów z sektora stalowego, które poprawiają wydajność procesową dzięki stabilnej pracy wyposażenia i obniżają koszty konserwacji przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii uszczelniania i smarowania.
Operatorzy precyzyjnych maszyn do szlifowania i honowania stosowanych w produkcji łożysk kulkowych NSK korzystają obecnie ze szkoleń realizowanych w środowisku wirtualnej rzeczywistości (VR). Technologia VR posiada m.in. tę zaletę, że zapewnia ciągłość procesów produkcyjnych, umożliwiając jednocześnie łatwiejszą standaryzację szkoleń. Pierwszy projekt w zakładzie w Munderkingen (Niemcy) będzie służył firmie NSK jako model do realizacji przyszłych tego typu inicjatyw w innych zakładach.
Niedawne odkrycie dużej liczby podrabianych łożysk NSK w Johannesburgu (RPA) podkreśla potrzebę zachowania czujności w obliczu nielegalnego procederu, który zagraża integralności i bezpieczeństwu maszyn przemysłowych oraz pracowników. Pod koniec kwietnia 2022 r. policyjna operacja przeszukania i zajęcia (zainicjowana przez NSK) doprowadziła do skonfiskowania tysięcy podrobionych łożysk (w 98% typu przemysłowego) o wartości szacowanej na 5 mln randów (ok. 1,4 mln PLN). Obecnie toczy się postępowanie karne i cywilne przeciwko sprawcom, którzy wkrótce otrzymają wezwania do sądu.
Na międzynarodowej wystawie technologii transportowych InnoTrans 2022 (20-23 września, Berlin) NSK zaprezentuje pełny zestaw rozwiązań łożyskowych dla maźnic, silników trakcyjnych i przekładni. Firma aktywnie rozwija współpracę z europejskimi producentami OEM z sektora kolejowego (zwłaszcza w segmencie pociągów osobowych wysokich prędkości) i chce wykorzystać targi InnoTrans do zaprezentowania na stoisku 260 w hali 20 jakości, innowacyjności i wydajności swoich produktów.