www.przemysl-polska.com
Southco

Dzięki postępom w technologii Touch Point wnętrza samolotów stajš się jeszcze lepsze

Pandemia COVID-19 miała bardzo dramatyczny i destrukcyjny wpływ na branżę lotniczš.

Dzięki postępom w technologii Touch Point wnętrza samolotów stajš się jeszcze lepsze

Pandemia COVID-19 miała bardzo dramatyczny i destrukcyjny wpływ na branżę lotniczš.

Nastanie pandemii wymusiło masowe ograniczenie podróży, a kolejne warianty, tj. Delta i Omikron, uniemożliwiły powrót do poziomu iloœci lotniczych wojaży sprzed pandemii. W rezultacie linie lotnicze ograniczajš koszty i pracujš nad poprawš wrażeń pasażerów, by przygotować się do wzrostu iloœci pasażerów, gdy warunki ulegnš poprawie lub powrócš do normy.

Linie lotnicze inwestujš w szereg inicjatyw majšcych na celu kontrolę kosztów. W odpowiedzi na rosnšce koszty paliwa i inne tendencje inflacyjne w łańcuchach dostaw i logistyce, koncentrujš się na przeprojektowaniu swoich flot w celu zmniejszenia całkowitej masy samolotów, co ma na celu optymalizację zużycia paliwa i polepszenie wrażeń pasażerów. Wstrzymujš się z zakupem nowych samolotów, a w zamian odœwieżajš wnętrza, dzięki czemu fotele, górne schowki bagażowe i inne elementy zyskujš nowszy, lżejszy osprzęt. Ponadto reagujš w ten sposób na szereg trendów w preferencjach pasażerów.

Dzięki technologii regulacji ustawienia fotele stajš się lżejsze
Modernizacja foteli to jeden z obszarów, w którym linie lotnicze „odcišżajš” wnętrza samolotów. Może to stanowić wyzwanie dla projektantów foteli: Stosowanie lżejszych metali i tworzyw sztucznych lub odchudzanie konstrukcji fotela stwarza ryzyko, że postrzeganie przez pasażera komfortu i jakoœci może negatywnie wpłynšć na atrakcyjnoœć i wartoœć marki danego przewo nika.

Wprowadzane sš również zmiany w materiałach stosowanych do budowy foteli, co jest reakcjš na obawy dotyczšce bezpieczeństwa zwišzane z COVID-19. Niektóre linie lotnicze żšdajš od dostawców, by zamiast obić podłokietników wykonanych z tkaniny, zastosować nieporowate, lekkie tworzywa sztuczne. Obicia te sš łatwiejsze do czyszczenia i dezynfekcji, ale mogš powodować negatywne odczucia „taniego” plastiku, a nie tkaniny.

Dzięki postępom w technologii Touch Point wnętrza samolotów stajš się jeszcze lepsze
Przykładem znormalizowanego mechanizmu stosowanego w zagłówkach foteli lotniczych jest zawias Southco E6 Extended Housing

Dzięki właœciwemu połšczeniu zmian funkcji foteli z mšdrym doborem komponentów projektanci foteli lotniczych sš w stanie zachować wysokš jakoœć ich wykonania. Jednš z możliwoœci zredukowania masy fotela jest odejœcie od instalowania ekranów na tylnej płaszczyŸnie zaplecka. Zamiast nich montuje się interfejsy do podłšczenia urzšdzeń cyfrowych będšcych własnoœciš pasażerów – smartfonów, tabletów i laptopów.

Projektujšc składane stoliki przewiduje się też zastosowanie lżejszych tworzyw sztucznych. Projektuje się również stoliki dwuczęœciowe, które można rozkładać w dwóch etapach. Na mniejszej powierzchni można położyć urzšdzenia cyfrowe i napoje, a na większej posiłki lub laptopy.

Chcšc sprawić, by lekki stolik sprawiał wrażenie solidnego, wysokiej jakoœci urzšdzenia, projektanci foteli mogš zastosować zawiasy z regulacjš położenia, wykorzystujšce technologię tarcia i zapewniajšce stały opór w całym zakresie ruchu.

Aby jeszcze bardziej poprawić wrażenia dotykowe pasażerów, niektórzy projektanci wymieniajš powszechnie używane zamki przytrzymujšce stolik do oparcia fotela na inne, podobne do tych stosowanych w samochodowych schowkach. Tego rodzaju zatrzaski majš bardziej wyrafinowany i nowoczesny wyglšd, zapewniajš przyjemniejsze odczucia podczas otwierania lub zamykania stolika, nadajšc całoœci dodatkowš warstwę jakoœci.


Dzięki postępom w technologii Touch Point wnętrza samolotów stajš się jeszcze lepsze
Technologia kontroli pozycji, która obejmuje technologię tarcia projektowego, może poprawić postrzeganie przez pasażerów lekkich materiałów, jak tworzywa sztuczne, stosowanych w stolikach i podłokietnikach

Poprawa zamykania schowka bagażowego
Dšżenie do odchudzenia samolotów zmusiło producentów schowków bagażowych do opracowania schowków o cieńszych œciankach. Stosujš lekkie materiały, dzięki którym zwiększa się powierzchnia na bagaż, zmniejszajšc jednoczeœnie obcišżenie samolotu bez uszczerbku dla wytrzymałoœci konstrukcyjnej.

Jednak lżejsze materiały majš tendencję do większych odkształceń w wyniku wibracji zwykle występujšcych w trakcie lotu. Nawet w przypadku silnych turbulencji czy twardego lšdowania drzwiczki schowka bagażowego muszš pozostać bezpiecznie zamknięte. Majšc na uwadze tę kwestię, producenci schowków bagażowych stosujš podwójne zatrzaski obrotowe, które po zamknięciu całkowicie otulajš sworzeń zaczepu. Taka konstrukcja zapewnia zamknięcie nadmiarowe, dzięki czemu w przypadku nieprawidłowego zatrzaœnięcia jednego z pokręteł panel pozostaje zabezpieczony do czasu wykonania naprawy.

Udoskonalona technologia zamykania jest ważna nie tylko w obszarze przeznaczonym dla pasażerów. W kuchenkach na pokładach samolotów znajdujš się gęsto upakowane schowki magazynowe, które muszš sprostać wymaganiom personelu pokładowego, zwłaszcza podczas lotów długodystansowych.

W czasie startu, lšdowania i turbulentnych warunków lotu wszystkie schowki muszš być szczelnie zatrzaœnięte i zabezpieczone. Jednym z rozwišzań jest zastosowanie elektronicznie uruchamianych zatrzasków typu „push-to-close”, będšcych prostym, wszechstronnym rozwišzaniem zapewniajšcym zdalny dostęp i bezpieczeństwo, i które można zastosować w całej kabinie. Po zamontowaniu mechanizm zatrzaskowy jest ukryty w drzwiczkach lub panelu w kabinie, zapewniajšc gładkš powierzchnię zewnętrznš, która nie narusza estetyki wnętrza.

Zamki elektroniczne zapewniajš również możliwoœć komunikacji z jednym Ÿródłem zasilania, a wyraŸnie widoczny wskaŸnik informuje o prawidłowym zamknięciu wszystkich schowków. Jeœli wszystkie schowki w kuchence i kabinie samolotu wyposażone sš w zamki elektroniczne, steward odpowiedzialny za potwierdzenie, że wszystkie drzwi sš zabezpieczone, może spojrzeć na jeden ekran przewodowo lub bezprzewodowo połšczony ze wszystkimi zamkami, i potwierdzić gotowoœć samolotu do startu lub lšdowania.


Dzięki postępom w technologii Touch Point wnętrza samolotów stajš się jeszcze lepsze

Zamki elektroniczne R5-EM - R4-EM-9D3

Większe wykorzystanie znormalizowanych mechanizmów
Dokonujšc inwestycji w modernizację lub odœwieżanie wnętrz samolotów można kierować się szeregiem różnych zasad zwišzanych z projektowaniem i zakupem podzespołów, które mogš pomóc w utrzymaniu kosztów pod kontrolš. Wybór znormalizowanych mechanizmów zatrzaskowych i zawiasowych może już na wstępie przyczynić się do oszczędnoœci czasu i ograniczenia kosztów. Zamiast projektować i produkować niestandardowe elementy, zespoły ds. rozwoju produktu wybierajš sprawdzone mechanizmy już używane w podobnych zastosowaniach, majšc wyższy poziom pewnoœci już na poczštku procesu projektowania. Pozwala to na przekierowanie uwagi na bardziej krytyczne obszary.

Skutkuje to bardziej opłacalnym procesem opracowywania nowego produktu, ponieważ zmniejsza liczbę iteracji projektu, zmniejszajšc w ten sposób możliwoœć nadmiernych kosztów projektowania, analizy i walidacji produktu.

Producenci OEM z branży lotniczej również dostrzegajš korzyœci wynikajšce z inwestowania w lepsze oprzyrzšdowanie produkcyjne, zapewniajšce niższe koszty ogólne. Przykładowo, w przypadku elementów formowanych z tworzyw sztucznych i odlewanych, koszt produkcji jest znacznie niższy po dokonaniu poczštkowej inwestycji w oprzyrzšdowanie w porównaniu z obróbkš maszynowš CNC poszczególnych elementów. Produkty formowane wtryskowo i odlewane sš nie tylko wytwarzane znacznie szybciej, ale dzięki odpowiedniej analizie przepływu formy i rdzeniowaniu narzędzi można uzyskać znacznie lżejsze i mocniejsze produkty.

Stosowanie znormalizowanych, sprawdzonych mechanizmów ma również zalety operacyjne. W wielu samolotach stosuje się znormalizowane łšczniki ćwierćobrotowe do mocowania stałych elementów, takich jak wskaŸniki i ekrany w kokpicie, a także do prowadzenia kabli pod fotelami w systemach rozrywki pokładowej.

Te sprawdzone urzšdzenia mocujšce sš dobrze zaprojektowane, wysoce odporne na wibracje, a w przypadku koniecznoœci przeprowadzenia przeglšdu łatwo je otworzyć i zamknšć. Przyczyniajš się do skrócenia czasu przebywania samolotów na ziemi i wydłużajš ich czas w powietrzu, co przekłada się na większe przychody dla linii lotniczej. Zamiast projektować specjalistyczne elementy złšczne dla każdego unikalnego zastosowania, wykorzystanie znormalizowanych elementów złšcznych ułatwia i przyspiesza dokonywanie zmian lub napraw przez personel serwisowy.

Wniosek
Dzięki zintegrowaniu dobrze zaprojektowanego, lekkiego sprzętu dostępowego i technologii pozycjonowania w fotelach, schowkach bagażowych, kokpitach i kuchenkach samolotowych producenci OEM i dostawcy wyposażenia wnętrz mogš poprawić użytecznoœć, bezpieczeństwo i niezawodnoœć. Decydujšc się na szersze zastosowanie standardowych mechanizmów można również uzyskać znaczne oszczędnoœci czasu i kosztów projektowania.

Współpraca z wiodšcymi dostawcami sprzętu do regulacji ustawienia i dostępu może pomóc personelowi inżynieryjnemu zajmujšcemu się wnętrzami samolotów w podejmowaniu inteligentnych, opłacalnych decyzji zwišzanych z doborem odpowiednich urzšdzeń. Mogš zapewnić szereg rozwišzań w zależnoœci od konkretnych zastosowań, funkcjonalnoœci i oczekiwanych wrażeń użytkowników, które majš kluczowe znaczenie w prowadzeniu prac modernizacyjnych.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP