www.przemysl-polska.com
HMS Industrial Networks AB

Komunikacja sieciowa otwiera nowe możliwości dla manipulatorów i joysticków przemysłowych

Podnoszenie stalowej belki, przenoszenie kontenera czy sterowanie dźwigiem nie wymaga w dzisiejszych czasach użycia dużej siły. Wręcz przeciwnie, konieczna jest zręczność i precyzyjny manipulator/joystick przemysłowy. Firma Kristianstads Lyftdon AB z siedzibą w Szwecji ma wieloletnie doświadczenie w produkcji ergonomicznych rozwiązań do kabin operatorów, z których można sterować dźwigami i operacjami przemysłowymi. Dzięki technologii HMS Anybus nowo opracowany manipulator może być używany w aplikacjach przemysłowych z wykorzystaniem protokołu PROFINET.

Komunikacja sieciowa otwiera nowe możliwości dla manipulatorów i joysticków przemysłowych
Firma Kristianstads Lyftdon AB (KLAB) to ekspert w dziedzinie przeznaczonych do użytku przemysłowego ergonomicznych foteli podnoszonych dla operatorów i kierowców. KLAB opracowuje i buduje kabiny operatorów dla większych dźwigów stosowanych w przemyśle stalowym, ciepłowniach, stacjach przeładunku odpadów itp. Koncentrując się na ergonomii, firma produkuje wszystko, co jest wymagane w kabinie operatora — oczywiście najważniejszą częścią roboczą jest samo urządzenie sterujące – joystick, za pomocą którego operator kontroluje ruchy maszyny.

- Produkujemy manipulatory przemysłowe od rozpoczęcia działalności w 1978 r. i dobrze wiemy, czego potrzebuje branża - mówi Sven Holmer, właściciel i prezes KLAB. I dodaje - Projektując nasz najnowszy joystick, chcieliśmy zapewnić mu komunikację z magistralą przemysłową. Wcześniej rozwiązania te często posiadały okablowanie stałe. Ponieważ branża coraz bardziej przestawia się na komunikację Ethernet, a kilku naszych głównych klientów znajduje się w Europie Środkowej, chcieliśmy, aby joystick komunikował się z siecią opartą o protokół PROFINET.

Komunikacja z dowolną siecią
Partner technologiczny KLAB zalecił użycie rozwiązania Anybus CompactCom firmy HMS, aby umożliwić komunikację joysticka w sieci PROFINET. Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie Anybus pozwala joystickowi komunikować się w dowolnej sieci — zarówno magistrali fieldbus czy przemysłowej sieci Ethernet. Można łatwo przełączyć się na inny Anybus CompactCom w celu skomunikowania się z różnymi sieciami, takimi jak EtherNet/IP, EtherCAT, Modbus-TCP lub CC-Link IE Field. Otwiera to możliwości sprzedaży joysticka na nowych rynkach i w innych częściach świata.

- Zaczynamy od PROFINET - mówi Sven Holmer z KLAB, - ale oczywiście dostrzegamy obecnie również nowe perspektywy związane z możliwością komunikowania się manipulatora z różnymi sieciami dominującymi na innych rynkach.

Elastyczność rozwiązania

Rozwiązanie Anybus CompactCom jest również elastyczne pod względem formy. Użytkownicy mogą zdecydować się na integrację chipa, który zawiera całe niezbędne oprogramowanie lub tak zwanej kostki komunikacyjnej do montażu na płytce drukowanej zawierającej oprogramowanie i platformę sprzętową. Trzecią alternatywą jest kompletny moduł CompactCom, który po prostu podłącza się do produktu końcowego.

Firma KLAB wybrała kostkę komunikacyjną Anybus CompactCom B40, która dobrze pasowała do joysticka pod względem rozmiaru, funkcjonalności i ceny.

Wbudowany serwer sieciowy  zapewnia dostępność danych
Kolejną ważną zaletą rozwiązania Anybus jest to, że posiada wbudowany serwer sieciowy, który umożliwia firmie KLAB przechowywanie danych z joysticka — zarówno do celów kontroli, jak i analizy. Oznacza to, że firma KLAB i jej klienci mogą uzyskać wgląd w sposób użytkowania joysticka przez operatorów. Otwiera to możliwości udoskonalania i ulepszania produktu pod kątem różnych zastosowań. Serwer sieciowy zapewnia również dostęp i konfigurację rozwiązania z dowolnego miejsca.

Łatwe wdrożenie rozwiązania
Sven Holmer opisuje wdrożenie technologii Anybus jako stosunkowo łatwe — od pomysłu do gotowego i działającego produktu upłynął mniej więcej rok. - Zdecydowanie moglibyśmy zrobić to szybciej, ale ograniczały nas inne zobowiązania, a tego typu projekty rozwojowe często muszą trochę poczekać - mówi Sven Holmer. - Jednak nie napotkaliśmy żadnych większych problemów, a dzięki dobremu wsparciu ze strony HMS rozwiązanie komunikacyjne płynnie weszło do użytku.


Komunikacja sieciowa otwiera nowe możliwości dla manipulatorów i joysticków przemysłowych

Joystick firmy KLAB można zamontować w dowolnej kabinie operatora. Po zainstalowaniu rozwiązania Anybus CompactCom może on komunikować się w sieci PROFINET (i każdej innej), co zwiększa potencjalny zasięg rynkowy produktu.Komunikacja sieciowa otwiera nowe możliwości dla manipulatorów i joysticków przemysłowych

Pod joystickiem widać kostkę Anybus CompactCom B40 dla PROFINET (zintegrowana na dole).Komunikacja sieciowa otwiera nowe możliwości dla manipulatorów i joysticków przemysłowych

- Dostrzegamy nowe perspektywy związane z możliwością komunikacji joysticka w obrębie różnych sieci przemysłowych na innych rynkach - mówi Sven Holmer, właściciel i prezes KLAB.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP