www.przemysl-polska.com
Faiveley

Firma Faiveley Transport modernizuje pociągi Görlitz dla CFR w Rumunii

Gorlitz, należący obecnie do grupy Bombardier, był prekursorem pociągów piętrowych w latach 50-tych. Wiele z tych pociągów jest nadal w użytku we Wschodniej Europie. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w Rumunii gdzie państwowa firma CFR zdecydowała się na ambitny plan modernizacji. W danym projekcie Faiveley Transport zainstalowało systemy HVAC i CCTV dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa pasażerów oraz wymieniła układ hamulcowy w celu zwiększenia prędkości operacyjnych od 15 do 20%. Poprzez dany kontrakt obejmujący 140 wagonów, Faiveley Transport potwierdza swoją zdolność do przeprowadzania modernizacji wymagających poważnej pracy inżynieryjnej i potwierdza swoją pozycję i gotowość podjęcia kolejnych projektów tego typu.

Firma Faiveley Transport modernizuje pociągi Görlitz dla CFR w Rumunii
Układ hamulcowy to bez wątpienia najbardziej złożona część z jaką przyszło się zmierzyć, ponieważ stary układ musiał zostać zastąpiony nowym, silniejszym. Metoda wybrana przez Faiveley Transport zakładała przewiezienie wózka do szwedzkiego centrum badań i rozwoju. Umożliwiło to zarówno zaprojektowanie, jak i przetestowanie odpowiedniego rozwiązania. Rozwiązanie DFCB, jest w rzeczywistości bardzo kompaktowe gdyż zwiększa wydajność hamowania nie pochłaniając przy tym większej ilości przestrzeni. » Główną trudnością z technicznego punktu widzenia było tak naprawdę zmodyfikowanie systemu łączenia, który przysparzał problemów w kwestii niezawodności», wyjaśnia Luigi Colmano z Faiveley Transport. Istniejący system został zastąpiony elektronicznym systemem kontroli.

»Reasumując, rozwiązanie zapewniło większą wydajność, niezawodność, jest łatwiejsze w utrzymaniu i sprawia, że wózek jest lżejszy. Oszczędność to jedna tona na wagonie», konkluduje Luigi Colmano.

Testowanie certyfikacyjne jest w toku i umożliwi osiąganie prędkości operacyjnej 140 km/h, czyli większej o 20 km/h.

Rumuńskie linie kolejowe (CFR) i Remar SA używają systemu HVAC, który jest dosyć konwencjonalny w przemyśle, ale względnie rzadko stosowany w sektorze kolejowym: wybór rozwiązania należał do Faiveley. Celem było umożliwienie dostawcy wyposażenia wniesienia wartości dodanej do specyfikacji pomocy. Celem CFR było również użycie już potwierdzonego systemu standardowego, który byłby również tańszy w efekcie skali. Kolejnym czynnikiem wyboru standardowego rozwiązania było dotrzymanie bardzo krótkich terminów realizacji.

Podjęto więc decyzję o zaadoptowaniu rozwiązania już funkcjonującego we Francji w pociągach piętrowych, jednakże zmodyfikowanego. Po pierwsze, aby uporać się z większymi zmianami klimatycznymi, zainstalowano dwie jednostki w wagonie zamiast tylko jednej, tak jak miało to miejsce we Francji. Jednostki HVAC zainstalowano w dachu. Po drugie wprowadzono pewne zmiany, uwzględniające warunki panujące w Rumunii. Należało do nich np. zainstalowanie dodatkowego urządzenia zabezpieczającego w grzejniku elektrycznym.

François Perez, z Faiveley Transport w Lipsku, wyjaśnia »Rumuńskie linie kolejowe mają dosyć starą flotę, ale ich podejście jest nowoczesne. Nasz partner Remar SA, tak jak CFR, posiada znakomite kompetencje w kolejnictwie. Demontaż i ponowne złożenie pociągów zostały przeprowadzone szczególnie sprawnie.»

Omer Madra, manager w MADRA Trade i partner handlowy firmy Faiveley w Rumunii, dodaje » Faiveley zostało bardzo pozytywnie przyjęte i nie jest to przypadkowe. Zarząd na poziomie grupy jest zaangażowany, a inżynierowie Faiveley znają ten rynek bardzo dobrze, ponieważ przez długi czas zbierali doświadczenie dużo pracując w branży. »

»W chwili obecnej mamy bardzo pozytywne doświadczenia z Remar SA co sprawia, iż jesteśmy w stanie proponować bardzo atrakcyjne rozwiązania dla innych systemów w piętrowych pociągach Görlitz. Myślimy o Polsce, ale również Czechach, Węgrzech i Bułgarii», konkluduje Omer Madra.

Podpis: Wózek przed i po modernizacji: struktura jest prostsza, podczas gdy układ hamulcowy jest nie tylko bardziej wydajny, ale również bardziej niezawodny i łatwiejszy w utrzymaniu.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP