www.przemysl-polska.com
Southco

Southco's Technologia dostępu do sprzętu laboratoryjnego zwiększa ergonomię i produktywność

Współczesne laboratoria badań klinicznych korzystają z szerokiej gamy zautomatyzowanego wyposażenia przeznaczonego do wykonywania kluczowych zadań, w tym wydajnych i dużych wirówek, szybkich systemów pobierania płynnych próbek , lodówek do przechowywania i innego sprzętu.

Southco's Technologia dostępu do sprzętu laboratoryjnego zwiększa ergonomię i produktywność
W rezultacie czołowi inżynierowie zajmujący się projektowaniem sprzętu medycznego szukają sposobów na poprawę wydajności i ergonomii tych systemów. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie najnowszych technologii ryglowania, zamykania i kontroli położenia, takich jak zamki obrotowe, elektroniczne systemy dostępu oraz zawiasy zatrzaskowe i z przeciwwagą, które zwiększają wydajności tych systemów we współczesnym ruchliwym środowisku laboratoryjnym.

Rozwój rynku automatyzacji laboratoriów

Rozwój rynku automatyzacji laboratoriów obejmuje szeroką gamę rozmiarów i typów maszyn.

Przykładowo jedno z niedawnych badań dotyczących analizatorów hematologicznych produkowanych na dużą skalę pokazuje, że do 2032 r. światowy rynek tych systemów osiągnie CAGR na poziomie 6,06%, na co wpłynie wiele czynników, w tym postęp w dziedzinie terapii genetycznych, badań nad komórkami macierzystymi i w zakresie proteomiki.2

Wzrost tego rynku znacząco zwiększa zarówno ilość sprzętu do automatyzacji w laboratoriach, jak i ich wielkość. Kiedyś analizatory krwi i wirówki mieściły się na blacie zwykłego stolika. Nowsze systemy to modele podłogowe zdolne do przetwarzania dziesiątek lub setek próbek na godzinę.

Systemy przechowywania chłodniczego również stają się coraz większe, zbliżając się do wydajności przemysłowej. Ich temperatura jest ściśle monitorowana i kontrolowana, aby chronić przechowywane w nich ważne próbki i materiały biologiczne

Uwagi dotyczące urządzeń kontroli dostępu

Southco's Technologia dostępu do sprzętu laboratoryjnego zwiększa ergonomię i produktywność

W miarę zwiększania się rozmiarów systemów automatyki laboratoryjnej projektanci przemysłowi mogą pomóc w zapewnieniu ergonomicznej i wydajnej obsługi tych systemów, wybierając dobrze zaprojektowane urządzenia kontroli dostępu.

W przypadku tego typu systemów urządzenia kontroli dostępu muszą zapewniać poprawione ryglowanie, aby bezpiecznie zamykać duże pokrywy montowane w różnego rodzaju wyposażeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn z ruchomymi częściami, takimi jak wirówki, które działają z wysokimi prędkościami i charakteryzują się zwiększonym generowaniem wibracji, które mogą spowodować przypadkowe zwolnienie zatrzasku/zamknięcia.

Dzisiejsi wiodący dostawcy urządzeń kontroli dostępu oferują szeroką gamę konstrukcji zamków, funkcjonalności i złożoności. Wybór odpowiedniego zamknięcia zależy od takich czynników, jak typ zastosowania, wymagany poziom bezpieczeństwa, łatwość użycia i inne względy ergonomiczne. Od prostych zamków krzywkowych zabezpieczających panel dostępowy po zamki dociskowe, które tworzą siłę zaciskającą pomiędzy dwiema powierzchniami, zamknięcia te zostały opracowane do szerokiego zakresu zastosowań.

Jednym z rodzajów zamknięć, który może zapewnić bezpieczne działanie systemów automatyki laboratoryjnej jest zamek obrotowy – niezwykle prosty, a jednocześnie trwały mechanizm. Powszechnie stosowany do drzwi i paneli w sprzęcie i pojazdach o dużej wytrzymałości, łączy w sobie zabezpieczenie obrotowe z wygodą zamykania typu „naciśnij, aby zamknąć”, łatwo ryglując się przy niewielkiej sile zamykania i mocno zatrzaskując się, co zapewnia dokładne i bezpieczne dopasowanie.

Ponadto dostępne są mechaniczne i elektroniczne systemy zamków ze specjalnymi funkcjami tłumienia hałasu i wibracji, dzięki czemu na zamknięcia te nie mają wpływu żadne drgania generowane przez sprzęt laboratoryjny.

Urządzenia kontroli dostępu, takie jak zamki obrotowe, mogą również wykorzystywać elektroniczne systemy blokujące w celu poprawy bezpieczeństwa i śledzenia dostępu. Zamki elektroniczne zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń użytkowników. Co równie cenne, mogą zawierać szereg opcji kontroli dostępu — klawiatury, karty RFID i klucze cyfrowe do użytku za pomocą smartfonów obsługujących technologię Bluetooth — co zapewnia większą wszechstronność, wygodę i bezpieczeństwo.

To zwiększone bezpieczeństwo może również obejmować zintegrowany audyt aktywności, obejmujący automatyczne rejestrowanie pracowników laboratorium, którzy uruchomili zamki elektroniczne oraz czas, kiedy panele zostały otwarte i zamknięte. Może to wspierać wiele zadań związanych z zarządzaniem automatyzacją laboratorium.

Na przykład śledzenie, kiedy wirówka lub analizator został otwarty i zamknięty oraz kto był wtedy współpracownikiem, może pomóc w prowadzeniu dokumentacji związanej z zarządzaniem projektami laboratoryjnymi dzięki informacjom w czasie rzeczywistym umożliwiającym zarządzanie przepływami pracy i alokacją kosztów pracy.

Kolejnym przykładem jest rejestracja, kiedy i jak często otwierane są drzwi lodówki do przechowywania próbek. Jeśli drzwi lodówki są wielokrotnie otwierane i zamykane, wymagana temperatura wewnętrzna może wzrosnąć powyżej progu niezbędnego do utrzymania integralności biologicznej chłodzonego materiału. Aby rozwiązać ten problem, można zaprogramować inteligentne elektroniczne zamki dostępu, które pozostaną zamknięte do momentu osiągnięcia odpowiednich progów temperatury.

Trwałość i charakterystyka „punktu styku” to dwa kolejne czynniki, które projektanci systemów automatyki laboratoryjnej powinni wziąć pod uwagę przy wyborze zamknięcia. Wiodący dostawcy systemów kontroli dostępu zaprojektowali i wyprodukowali swoje produkty z myślą o długiej żywotności i tysiącach cykli otwierania i zamykania.

Gwarantują również, że po zamknięciu i zablokowaniu panelu fizyczna i dźwiękowa informacja zwrotna jasno pokazuje, że panel jest bezpiecznie zaryglowany. Użytkownicy usłyszą i poczują, że zatrzask jest całkowicie i bezpiecznie zamknięty – ta subtelna funkcja sprzężenia zwrotnego może przyczynić się do poprawy jakości i wydajności doświadczanych przez użytkowników w trakcie codziennego korzystania ze sprzętu laboratoryjnego.

Ocena urządzeń kontroli położenia

Ergonomia ma kluczowe znaczenie dla wielu projektantów laboratoriów, którzy kładą nacisk na projektowanie z myślą o bezpieczeństwie, komforcie i produktywności naukowców i techników laboratoryjnych.3 Wraz z przejściem z systemów mniejszej wielkości na modele podłogowe wirówek i innego wyposażenia, panele dostępowe stały się znacznie cięższe.

Southco's Technologia dostępu do sprzętu laboratoryjnego zwiększa ergonomię i produktywność

Panele te są otwierane i zamykane wielokrotnie podczas zmian roboczych, a zadaniem techników laboratoryjnych często jest serwisowanie wielu maszyn w swoim dziale. Wreszcie, te cięższe panele muszą pozostać bezpiecznie otwarte podczas wkładania próbek do maszyn i ich wyciągania.

Pomoc w przezwyciężeniu tych problemów stanowią zawiasy z kontrolą położenia, które zapewniają eleganckie, dobrze zaprojektowane rozwiązanie minimalizujące wysiłek związany z otwieraniem i zamykaniem ciężkich paneli, co poprawia ergonomię i zmniejsza wysiłek techników.

Zawiasy z przeciwwagą również mogą stanowić sprawdzone i skuteczne rozwiązanie. Neutralizują ciężar masywnych paneli, przeciwdziałając sile grawitacji i umożliwiają podniesienie ciężkiej pokrywy przy minimalnym wysiłku operacyjnym w pełnym zakresie ruchu. Utrzymają go również bezpiecznie w dowolnej pozycji, nawet jeśli operator go puści.

W niektórych konstrukcjach z ciężkimi panelami, np. w tylnych klapach pojazdów typu SUV, wykorzystuje się rozpórki gazowe, które umożliwiają płynne otwieranie i utrzymują drzwi otwarte podczas użytkowania. Jednakże zawiasy z przeciwwagą mają znacznie dłuższą żywotność niż siłowniki gazowe, oferując tysiące cykli otwierania/zamykania bez pogorszenia wydajności. Ta niezawodna i długotrwała skuteczność zwiększa również bezpieczeństwo personelu laboratorium, zapewniając, że ciężkie panele nie zamkną się nagle podczas pracy techników.

Właściwe zawiasy mogą w subtelny, ale istotny sposób przyczynić się do poprawy ergonomii personelu laboratoryjnego. W laboratoriach o dużej przepustowości, wyposażonych w wiele maszyn, w których próbki i materiały biologiczne są wielokrotnie umieszczane i wyciągane, możliwość odblokowania i otwarcia pokrywy sprzętu praktycznie bez wysiłku eliminuje źródło powtarzalnego wysiłku fizycznego. A ponieważ zawiasy z przeciwwagą utrzymują panel całkowicie otwarty podczas pracy techników, nie muszą oni trzymać panelu otwartego jedną ręką ani martwić się, że nagle opadnie lub się zamknie.

Większość systemów automatyzacji laboratoriów jest wyposażona w monitory wideo z płaskim ekranem, które obecnie są powszechnie konfigurowane jako dotykowe elementy sterujące . Podczas gdy niektóre ekrany dotykowe są montowane w jednej płaszczyźnie z korpusem systemu, inne są montowane na zewnątrz. Aby zapewnić bardziej efektywną pracę, istotna jest łatwa regulacja położenia tych ekranów przy jednoczesnym utrzymywaniu ich w żądanej pozycji podczas interakcji.

W przypadku tych zastosowań uchwyty monitorów ze zintegrowanym mechanizmem o stałym momencie obrotowym umożliwiają łatwe i wydajne pozycjonowanie. Zawiasy o stałym momencie wykorzystują ustalone tarcie, aby zapewnić określony opór ruchu. Umożliwiają ustawienie ekranu pod dowolnym kątem za pomocą prostej regulacji, a ekran utrzymuje ten kąt do momentu ponownego przesunięcia.

Poprawiona estetyka projektów

Southco's Technologia dostępu do sprzętu laboratoryjnego zwiększa ergonomię i produktywność
Dzisiejsi czołowi producenci rozwiązań kontroli dostępu i kontroli położenia inwestują nie tylko w wydajność urządzeń — wykorzystują także najnowsze rozwiązania konstrukcyjne, takie jak różne wykończenia, konstrukcje ukrytych zawiasów i zaawansowane technologicznie opakowania, dzięki czemu dostosowują się do zaawansowanych, najnowocześniejszych rozwiązań zgodnych ze obecnie dominującą estetyką, do której dąży wielu producentów systemów automatyzacji laboratoriów.

Uwzględnienie rozwiązań kontroli pozycji i elektronicznych systemów dostępu w projektach systemów automatyki może pomóc producentom wzmocnić atrakcyjność swojej marki. Charakterystyczne cechy „punktów styku” — łatwość użycia, bezpieczne zamykanie, elektroniczne mechanizmy blokujące i poprawiona ergonomia — mogą przyczynić się do atrakcyjności linii produktów firmy.

Producenci sprzętu dostępowego stale poszerzają swoje portfolio produktów, wprowadzając nowe technologie, funkcjonalności i materiały, aby poprawić wrażenia użytkowników związanych z zamknięciami i zoptymalizować ergonomię.

Dzięki wcześniejszym i pełniejszym konsultacjom z dostawcami urządzeń do kontroli dostępu i pozycji producenci systemów automatyzacji laboratoriów mogą poznać zalecenia i uzyskać wgląd w sposoby poprawy produktywności współczesnych, wysoce zautomatyzowanych laboratoriów badawczych.


www.southco.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP