www.przemysl-polska.com
ABB News

ABB I HYDROGEN OPTIMIZED ROZSZERZAJĄ WSPÓŁPRACĘ NAD TECHNOLOGIAMI ZIELONEGO WODORU

Połączona oferta będzie obejmować elektrolizery wody RuggedCell firmy Hydrogen Optimized oraz prostowniki dużych mocy ABB.

ABB I HYDROGEN OPTIMIZED ROZSZERZAJĄ WSPÓŁPRACĘ NAD TECHNOLOGIAMI ZIELONEGO WODORU

Europa stawia na wodór, najlepiej ten zielony. W maju Komisja Europejska przedstawiła szczegóły programu REPowerEU, który ma być sposobem Unii na uniezależnienie się od importu paliw kopalnych. Zielony wodór odgrywa w tym planie bardzo ważną rolę. Celem do 2030 roku jest osiągnięcie poziomu 10 mln ton wodoru wyprodukowanego ze źródeł odnawialnych w krajach wspólnoty i 10 mln ton takiego wodoru pochodzącego z importu.

To oczywiście wymaga inwestycji w rozwój technologii, aby zielony wodór uczynić rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – na ten cel przeznaczono póki co dodatkowe 200 mln euro. Niezbędna jest również współpraca firm z różnych branż nie tylko w obszarze R&D, ale i na polu stricte biznesowym.

Przykładem jest umowa handlowa, podpisana niedawno między ABB a Hydrogen Optimized Inc. (HOI). HOI to kanadyjska firma technologiczna specjalizująca się w rozwiązaniach do produkcji zielonego wodoru na dużą, przemysłową skalę. Współpraca obu firm przyspieszy rozwój technologii, która pomoże w dekarbonizacji całych sektorów: energetycznego, metalurgicznego, cementowego, nawozów sztucznych, paliw do silników lotniczych oraz transportowego.

Obie firmy mają skupić się na szybkiej komercjalizacji systemu RuggedCell™. To technologia elektrolizerów wody dużej mocy przeznaczona dla największych na świecie zakładów wytwarzających zielony wodór. Elektroliza wody jest procesem, w którym do podziału cząsteczek wody na tlen i wodór wykorzystywana jest energia elektryczna. RuggedCell pozwala w sposób wydajny wykorzystać do tego procesu energię z odnawialnych źródeł (wodną, słoneczną i wiatrową).

– W swoim portfolio posiadamy wiele rozwiązań, które są niezbędne do uruchomienia procesu wytwarzania wodoru, jak np. prostowniki wysokich mocy UNIREC H2. Nie produkujemy jednak samych elektrolizerów. Z tej perspektywy, dzięki współpracy z Hydrogen Optimized, uzupełniamy ofertę o najnowocześniejsze tego typu rozwiązanie i możemy kierować do klienta gotowy, kompletny pakiet. To wzmacnia naszą pozycję na rynku wysokowydajnej produkcji wodoru na skalę przemysłową, który w Polsce powoli zaczyna się rozwijać – mówi Maciej Albrycht z biznesu Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

Niedawno Komisja Europejska w ramach mechanizmu IPCEI zatwierdziła projekty wodorowe w dwóch obszarach: Hy2Use (dla wodorowego łańcucha wartości) oraz Hy2Tech (technologiczny łańcuch wartości), dla każdego z nich rezerwując ponad 5 mld euro środków publicznych, co pozwoli uwolnić dodatkowe 7 mld euro inwestycji prywatnych. Obszar Hy2Use obejmował „Infrastrukturę” oraz „Aplikacje w przemyśle”. W ramach drugiego obszaru, Hy2Tech, publiczna pomoc obejmuje cztery kategorie: technologia wytwarzania, technologia ogniw paliwowych, technologia przechowywania, transportu i dystrybucji oraz technologia dla użytkownika końcowego. Polskę reprezentują dwa projekty: PKN Orlen (Infrastruktura) oraz firmy Synthos (technologia wytwarzania). Nie jest to dobry wynik, zważywszy że zatwierdzonych projektów jest w sumie ponad 90. Ponad 80 z nich przypada na kraje Europy zachodniej tzw. Starej Unii.

– Obecnie, aby zasilać elektrolizer o mocy 10 MW, potrzeby kilka razy więcej energii z OZE. Jednak poziom efektywności takich instalacji cały czas się podnosi. W Europie, w niektórych miesiącach roku produkcja zielonego wodoru jest już opłacalna, szczególnie wobec stosunkowo wysokich cen gazu, który jest wykorzystywany do wytwarzania szarego wodoru – dodaje Maciej Albrycht. – W przypadku Polski czekamy szczególnie na wzrost udziału OZE w miksie energetycznym, a także przyspieszenie cyfryzacji i automatyzacji sieci elektroenergetycznej. Istotna będzie także platforma cyfrowa, która odpowiada za zarządzanie i optymalizację rozproszonej infrastruktury wodorowej.

Według raportu DNV opublikowanego w czerwcu 2022 roku, łączna moc elektrolizerów na świecie przekroczy 3100 megawatów jeszcze przed 2050 rokiem1. Autorzy analizy przewidują, że do połowy tego wieku oparty na energii elektrycznej zielony wodór będzie stanowić 72 proc. wyprodukowanego wodoru. Oczywiście stanie się to pod wieloma warunkami. Jednym z nich jest zmniejszający się koszt i rosnąca zyskowność takich instalacji.

W ramach wspomnianej umowy handlowej, ABB zainwestuje w Key DH Technologies Inc. (KEY), która jest spółką macierzystą HOI. Pomoże to nie tylko w zwiększeniu biznesowej aktywności HOI na wielu rynkach, ale także wprowadzeniu robotyki i zautomatyzowanej produkcji do projektów gigawatowych elektrolizerów. Przełoży się to z kolei na czas realizacji i realne oszczędności.

www.new.abb.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP