www.przemysl-polska.com
Igus News

BEZSMAROWE GŁOWICE PRZEGUBOWE: HYBRYDA POLIMER-METAL DO WYŻSZYCH OBCIĄŻEŃ W SEKTORZE SPOŻYWCZYM

Ciągłe smarowanie metalowych punktów łożyskowych w przemyśle spożywczym kosztuje czas, pieniądze i zwiększa ryzyko zanieczyszczenia. Bezobsługowe łożyska przegubowe igubal firmy igus są ekonomiczną i bezpieczną alternatywą. Teraz specjalista motion plastics wprowadza nowy model dla większych obciążeń. Jest wyposażony w oprawę ze stali nierdzewnej, samosmarowy polimerowy pierścień wewnętrzny i czaszę kulistą ze stali nierdzewnej.

BEZSMAROWE GŁOWICE PRZEGUBOWE: HYBRYDA POLIMER-METAL DO WYŻSZYCH OBCIĄŻEŃ W SEKTORZE SPOŻYWCZYM

Głowice przegubowe są nieodzowną częścią budowy maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego. Stosowane są wszędzie, od zakładów napełniających po maszyny do przetwórstwa mięsnego i systemy pakowania, gdzie przekładają siły dynamiczne na ruchy obrotowe, wahliwe i obrotowe. W trakcie tego procesu głowice muszą być ponownie smarowane, aby zapewnić ruch o niskim tarciu między pierścieniem ślizgowym, a czaszą kulistą. Zadanie, które jest nie tylko czasochłonne, ale także zwiększa ryzyko zanieczyszczenia, ponieważ brud i kurz łatwo tworzą lepkie powłoki i stałe grudki. „Aby zmniejszyć obciążenie zakładów przetwórstwa spożywczego, jednocześnie poprawiając higienę w ich ruchomych zastosowaniach, rozszerzyliśmy naszą ofertę głowic przegubowych igubal” — wyjaśnia Monika Gawryś, Menadżer produktu igubal w igus Sp. z o.o. „Nowa hybryda polimer-metal składa się ze stalowej oprawy i czaszy kulistej oraz pierścienia wewnętrznego wykonanego z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur A160, które spełnia wymagania zarówno FDA, jak i UE 10/2011”.

Higieniczna praca na sucho, dzięki mikroskopijnym smarom stałym
Podobnie jak w przypadku wszystkich tworzyw sztucznych iglidur, w iglidur A160 znajduje się stały smar, który z czasem uwalniany jest w mikroskopijnych ilościach. Zapewnia pracę na sucho przy niskim współczynniku tarcia między pierścieniem wewnętrznym, a czaszą kulistą ze stali nierdzewnej. Brak smarowania znacznie przyspiesza czyszczenie głowic przegubowych. Bez smaru, brud i kurz mają niewielkie szanse na osiadanie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo żywności, wysokowydajny polimer iglidur A160 został zaprojektowany w kolorze niebieskim. Jest to kolor, na którym resztki jedzenia i zarodniki pleśni można szybko wykryć podczas czyszczenia. Ponadto kolor jest wykrywalny optycznie. „Ten wysoki poziom higieny potwierdza również atest amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), której regulacje w zakresie higieny są jednymi z najsurowszych na świecie”, mówi Preißner. „Podobnie jak wytyczne UE 10/2011”.

Nie tylko czysty, ale i wytrzymały
Nowe produkty igubal są nie tylko higieniczne, ale także wytrzymałe, nawet w zastosowaniach zewnętrznych. Charakteryzują się wyższą wytrzymałością na zerwania i sztywnością w porównaniu z polimerową głowicą przegubową. Ponadto są odporne na wilgoć, kwasy, zasady oraz promienie UV i nadają się do pracy w temperaturach od -40°C do +90°C. Według wyników uzyskanych w laboratorium testowym igus, odporność na ścieranie iglidur A160 jest również dziesięciokrotnie wyższa niż poliamidu — nawet przy szybkich ruchach obrotowych zamontowanego wału. Monika Gawryś dodaje, „Dzięki temu użytkownicy mogą znacznie zwiększyć niezawodność swoich systemów przy niewielkiej inwestycji”. Nowe głowice przegubowe już wkrótce będą dostępne w rozmiarach M6, M8, M10, M12, M16 i M20.

www.igus.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP