www.przemysl-polska.com
ABB News

BADANIE: PRZEMYSŁ CORAZ CHĘTNIEJ INWESTUJE W ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Globalne badanie ABB ukazuje plany firm w obszarze energooszczędności i zeroemisyjności. 90 proc. firm zamierza zwiększyć inwestycje w tych obszarach w ciągu pięciu najbliższych lat; 52 proc. firm chce, aby w tym samym okresie ich działalność osiągnęła neutralność węglową, czyli zerową emisję netto.

BADANIE: PRZEMYSŁ CORAZ CHĘTNIEJ INWESTUJE W ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Badanie „Energy Efficiency Investment Survey 2022” zostało przeprowadzone przez Sapio Research na pracownikach średniego i wyższego szczebla w ponad 2200 firmach z 13 krajów Europy, Azji i obu Ameryk*. Z badania wyłania się obraz przemysłu, który chce stawiać na zieloną transformację – ponad połowa firm już inwestuje w rozwiązania zmniejszające zużycie energii, a około 40 proc. firm zrobi to jeszcze w tym roku.

Publikacja pojawia się w momencie coraz silniejszych głosów ze strony ONZ o konieczności przyspieszenia działań, które redukują emisję. To również moment, gdy ceny energii biją rekordy, także w Polsce. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku, cena prądu podrożała aż o 229,30 zł za MWh. To niemal 100 proc. podwyżka.

Rodzime przedsiębiorstwa wciąż są bardziej energochłonne niż ich odpowiedniki w krajach zachodnich. Potencjał dla efektywności jest więc olbrzymi. Wzrostem cen zagrożony jest szczególnie przemysł, który odpowiada za około jedną trzecią całego krajowego zużycia energii elektrycznej – zwraca uwagę Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce. – W rezultacie jedną z najskuteczniejszych metod na poprawę rentowności są rozwiązania, które pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie energii.

Według raportu, średnio około 23 proc. rocznych kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa ma związek z zużyciem energii. 9 na 10 respondentów wskazało, że rosnące koszty energii to mniejsze lub większe zagrożenie dla poziomu zyskowności ich firmy.

Spośród tych przedsiębiorstw, które już inwestują w sprawniejsze korzystanie z energii, prawie dwie trzecie (65 proc.) modernizuje swój sprzęt, np. instaluje wysokowydajne silniki elektryczne i napędy o zmiennej prędkości obrotowej. Szacuje się, że w skali globu na zasilenie wszystkich silników elektrycznych w budynkach i aplikacjach przemysłowych zużywanych jest nawet 45 proc. światowych zasobów energii elektrycznej. Zmiana w tym obszarze może więc przynieść korzyści na wielu poziomach.

Raport, choć w gruncie rzeczy dość optymistyczny, zwraca uwagę również na pewne negatywne aspekty. Połowa respondentów wymieniła koszty jako największą przeszkodę w poprawie efektywności energetycznej, a 37 proc. uznało, że problemem jest czas przestoju, który jest nieunikniony przy dużych projektach wdrożeniowych. Niepokojące jest również to, że tylko 4 na 10 (41 proc.) respondentów uważa, że posiada wszystkie potrzebne informacje na temat narzędzi niezbędnych do poprawy efektywności energetycznej.

Z drugiej strony, mimo że koszty stanowią istotną barierę dla inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, to potencjał oszczędności był najważniejszym powodem inwestycji (59 proc.). Innymi istotnymi argumentami „za” były wzrost konkurencyjności (44 proc.) i poprawa reputacji marki (40 proc.).

– Istotne jest zrozumienie, że zerowa emisja netto nie musi przekładać się na koszty netto. Zarówno dostawcy, jak i politycy mają do odegrania rolę w promowaniu wydajnych energetycznie technologii, które oferują szybki zwrot z inwestycji, a jednocześnie redukują emisję CO2. Wydajność energetyczna ma pozytywny wpływ i dla biznesu, i dla środowiska – powiedział Tarak Mehta, dyrektor globalnego biznesu Systemów Napędowych ABB.

www.new.abb.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP