www.przemysl-polska.com
Igus News

KOŃ 2.0: WSZECHSTRONNY, ELEKTRYCZNY LYTEHORSE WYTRZYMUJE WARUNKI PANUJĄCE NA PUSTYNI, W LESIE I WODZIE

Kanadyjska firma LyteHorse Labs pokazuje, że osiągi samochodów elektrycznych nie są niezadowalające. Firma zaprojektowała nowy elektryczny pojazd terenowy, który jest odpowiedni do szerokiego zakresu zastosowań. Na pokładzie znajdują się bezsmarowe łożyska igus, które sprawiają, że pojazd jest bezobsługowy i odporny na korozję — nawet w najbardziej nieprzyjaznych środowiskach.

KOŃ 2.0: WSZECHSTRONNY, ELEKTRYCZNY LYTEHORSE WYTRZYMUJE WARUNKI PANUJĄCE NA PUSTYNI, W LESIE I WODZIE

Brad Bonk zawsze miał smykałkę do projektowania unikalnych motocykli i hot rodów. Wykorzystując swoje talenty, ostatecznie zaprojektował pojazd elektryczny na pola golfowe, który prowadzi się na stojąco. Ale on i jego brat Allen szybko zdali sobie sprawę, że mały pojazd elektryczny ma znacznie większy potencjał. „Po zabraniu go na pole golfowe, Brad i ja postanowiliśmy połączyć nowy pojazd z moim SUV-em, aby sprawdzić, czy będzie w stanie go pociągnąć” – wspomina Allen Bronk. „I tak, ta szalona mała hulajnoga holowała 2,2-tonowego SUV-a przez parking”. Dzięki czterem niezależnym silnikom w piastach pojazd ma przełączany napęd na wszystkie koła, zapewniający maksymalną wytrzymałość i przyczepność, co czyni go idealnym towarzyszem w różnego rodzaju sytuacjach. Dzięki trybopolimerom firmy igus jest lekki, bezsmarowy, odporny na korozję i wyjątkowo łatwy w konserwacji.

Zasilacz elektryczny z nowoczesną trybo-technologią
LyteHorse może przewozić 350 kilogramów po chodnikach i schodach. Ale posiada również inne zastosowania. Może być wykorzystywany, na przykład, przez straż pożarną podczas akcji ratowniczych w trudnym terenie, działań leśnych, w kopalniach pod ziemią czy magazynach. „W przeszłości konie były często wykorzystywane w wielu z tych obszarów. Ale są powolne, a ich szkolenie i utrzymanie drogie” — mówi Allen Bronk. Jako „Koń 2.0” LyteHorse może dostać się prawie wszędzie i przejechać do 160 kilometrów — wyłącznie za pośrednictwem napędu elektrycznego i całkowicie bezszelestnie. Jest również wodoodporny do wysokości 60 centymetrów. Aby zapewnić bezproblemową eksploatację w tak zróżnicowanych warunkach otoczenia, dla projektantów szczególnie ważna była trwałość i brak konieczności konserwacji zainstalowanych elementów.

Po szeroko zakrojonych testach stalowych i nylonowych tulei, LyteHorse Labs zwróciło uwagę na bezsmarową i bezobsługową technologię polimerowych łożysk firmy igus i zastosowało ją w zawieszeniu i układzie kierowniczym. „Konwencjonalne łożyska nie spełniały naszych wymagań, ponieważ są wrażliwe na brud, słoną wodę i ekstremalne temperatury”, wyjaśnia Allen Bronk. „W końcu łożyska kołnierzowe, których użyliśmy, wykonane z iglidur J, przekonały nas pod względem wydajności, trwałości, niezawodności i kosztów. Bez konsultacji z igus na pewno nie bylibyśmy dzisiaj tam, gdzie jesteśmy”. Dzięki tym rozwiązaniom Kanadyjczycy patrzą optymistycznie w przyszłość i obecnie wkraczają na rynek amerykański, skupiając się głównie na kontraktach rządowych i budowaniu sieci dystrybucji.

www.igus.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP