www.przemysl-polska.com
norelem

Wszystko na swoim miejscu: lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Elementy pozycjonujące i mocujące, często niedoceniane i uważane za coś oczywistego, nigdy nie odgrywały większej roli niż obecnie, ze względu na stały wzrost wymagań inżynieryjnych na świecie. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, przygląda się optymalnym technikom i technologiom w branży oraz temu, co przyniesie przyszłość.

Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Inżynieria opiera się na dokładności, powtarzalności i niezawodności. W każdej godzinie każdego dnia światowy przemysł produkuje miliardy produktów, z których wszystkie muszą być wykonane zgodnie z najsurowszymi specyfikacjami, w najściślejszych tolerancjach oraz z najwyższą dbałością o szczegóły i jakość - nie wspominając o wydajności i bezpieczeństwie.

Nie byłoby to możliwe bez komponentów, które zapewniają mocowanie i pozycjonowanie elementów obrabianych. Dlatego są one tak ważne, a utrzymywanie na miejscu przedmiotów obrabianych - nawet jeśli wydaje się stosunkowo nieistotne - może odegrać kluczową rolę w sukcesie przedsiębiorstwa inżynieryjnego.

Jedną z zasad charakterystycznych dla inżynierów jest ciągłe doskonalenie. Zawsze jest sposób, aby coś zrobić lepiej i dość często klucz do realizacji tego zadania można znaleźć w technikach i technologiach wykorzystywanych do mocowania przedmiotów obrabianych. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego tak jest oraz przyjrzymy się bliżej niektórym dostępnym krytycznym komponentom, dzięki którym można dokładniej i wydajniej projektować produkty, co zapewnia wszystkim lepszą przyszłość.

Zajmowanie odpowiedniej pozycji

Dwa główne aspekty inżynierii, na które wpływ ma mocowanie elementów roboczych i pozycjonowanie, to jak zawsze dokładność i wydajność - uwidacznia się to w postaci wyższej jakości i spójności oraz bardziej opłacalnej eksploatacji.

W zakresie jakości wpływ mocowania i pozycjonowania obrabianego przedmiotu wykracza daleko poza zwykłe utrzymywanie na miejscu elementów obrabianych. Używany przez nas sprzęt jest tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli więc naszym zadaniem jest praca nad skomplikowanymi, złożonymi projektami, ostateczny rezultat zależy w dużej mierze od jakości elementów mocujących -nawet najmniejsze odchylenie może mieć duży wpływ na gotowy produkt.

Mocowanie i pozycjonowanie mają także zaskakująco duży wpływ również w kategorii wydajności i opłacalności - konsekwentne mocowanie detali na miejscu oznacza szybszą produkcję. Przekłada się to również na szybszy i płynniejszy proces wymiany części maszyn, umożliwiając bezproblemową wymianę zużytych komponentów i uniknięcie efektu domina na kolejnych etapach produkcji.

Oprócz tych dwóch nadrzędnych korzyści, różne produkty do pozycjonowania i elementy mocujące mają również swoje własne wyraźne zalety w określonych zastosowaniach - przyjrzyjmy się kilku przykładom.


Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Wybór właściwego sposobu pozycjonowania
Dostępny jest szeroki wachlarz elementów pozycjonujących. Podobnie jak w przypadku każdego aspektu inżynierii, wybór rozwiązania z zakresu pozycjonowania, mocowania lub utrzymywania elementów na miejscu należy rozważyć zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji.

Na przykład kołki pozycjonujące (lub indeksujące) są klasycznym elementem pozycjonującym, idealnym do ustawiania urządzeń montażowych lub do precyzyjnego dostrajania elementów w obrabiarkach. Trzpienie montażowe stanowią kolejną opcję łączenia i mocowania obrabianych przedmiotów i komponentów, wykorzystując mechanizm blokowania za pomocą kulki i prostą obsługę za pomocą przycisku, co zapewnia stabilne, bezpieczne i samoczynnie blokujące się rozwiązanie.


Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Sprężynowe elementy dociskowe to kolejny element pozycjonujący, powszechnie stosowany w budowie maszyn i narzędzi. Komponenty działają jak dociski lub kołki i umożliwiają szybkie mocowanie elementów na miejscu.

Inne możliwości można znaleźć w ogranicznikach/separatorach, począwszy od ograniczników mimośrodowych, poprzez regulowane elementy/śruby separujące, aż po łączniki zaciskowe 5D. Zasadniczo służą one jako pomoc w pozycjonowaniu przedmiotów obrabianych na urządzeniach montażowych i w obrabiarkach, gdzie np. różne listwy mocujące mogą być wyrównywane i regulowane.

Nie jest to bynajmniej pełna lista opcji - chociaż można ją znaleźć w katalogu norelem THE BIG GREEN BOOK. Rozpieracze klinowe z naddatkiem obróbkowym, trzpienie ustalające precyzyjne, dociski boczne, a także zaciski mimośrodowe i adaptery do obróbki detali zapewniają bogactwo opcji mocowania, w zależności od wymagań. Jednak również w tym przypadku wybrane rozwiązanie powinno być odpowiednie dla danego zastosowania, aby zapewnić jakość i zwiększyć wydajność.


Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Ustawienie na przyszłość
Ponieważ koncepcja Przemysłu 4.0 zyskuje mocną pozycję na całym świecie, jest jeszcze jedna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę - to sposób, w jaki połączone technologie zmieniają na lepsze pozycjonowanie i mocowanie przedmiotów obrabianych.

Od wielu lat firma norelem dostarcza szereg rozwiązań wyposażonych w czujniki i przystosowanych do wymagań IoT, które zostały zaprojektowane, aby pomóc inżynierom odkrywać nowe możliwości sprzętu oraz poprawiać jakość i wydajność, dzięki inteligentnym technologiom.

Jeden przykład: zatrzaski trzpieniowe, które łączą niezawodne pozycjonowanie z wbudowanymi czujnikami monitorującymi stan wyposażenia. Obecnie do tego asortymentu dołącza coraz więcej komponentów, takich jak ceramiczne kołki podporowe, kołki pozycjonujące i kołki cylindryczne. Można obecnie instalować także inne komponenty z czujnikami - takimi jak tensometry - w celu zapewnienia informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym, określającej czy proces mocowania lub pozycjonowania został zakończony.


Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

Dobrze mieć świadomość, że bez względu na to, jak wyspecjalizowana jest aplikacja, zawsze istnieje rozwiązanie do mocowania, zaciskania, pozycjonowania i utrzymywania na miejscu przedmiotów obrabianych - a firma norelem pomaga klientom w dokonaniu właściwego wyboru, dzięki pełnej gamie produktów prezentowanych w katalogu inżynieryjnym THE BIG GREEN BOOK. Jednak bardziej ekscytujące jest obserwowanie, jak ten - często pomijany aspekt branży inżynieryjnej - rozwija się wraz z Przemysłem 4.0, w miarę jak technologie połączone rozszerzają swój zasięg na całym świecie.

Oznacza to również, że rozwiązania z zakresu pozycjonowania i mocowania elementów obrabianych, podobnie jak każdy aspekt inżynierii, muszą być dostosowane, gotowe i przygotowane na zmiany po 2020 r., aby jeszcze bardziej poprawić dokładność i wydajność.

W końcu wszystko zależy od ustawień.

Więcej informacji na temat firmy norelem oraz elementów mocujących i pozycjonujących można znaleźć na stronie www.norelem.pl


Wszystko na swoim miejscu:  lepsza przyszłość dzięki rozwiązaniom mocującym i pozycjonującym

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP